Z vlastní zkušenosti mohu doporučit trojici favoritů. Polévky se vaří poměrně rychle. Obsahují zdravé ingredience a s klidem jich můžeme navařit velké množství. V lednici vydrží i tři dny, pokud je tedy nezbaštíte najednou. Jsem zastánce jednoduché kuchyně. A názoru, který platil na našem venkově. Polévka musí být grunt.
Doporučím vám tři polévky. Falešnou držkovou z Hlívy ústřičné, Pořádnou Cibulačku a luxusní Bramboračku. Tyto základní recepty dolaďujte podle chuti paprikou, kmínem, případně chilli.
Všechny tři polévky zahájíme stejným způsobem. Hromadu cibule 1-3 velké ks (u Cibulačky, ještě větší hromadu 6 -7ks) usmažíme, nejlépe na pravém sádle do zlatova. Barva usmažené cibule bude rozhodující pro barvu výsledného pokrmu.
Falešná držková. Do cibule přidáme na plátky nakrájenou Hlívu ústřičnou a celé to dusíme ve vlastní šťávě. Lehce podlijeme vodou abychom z hlívy dostali co nejvíce chuti. Pak Přilejeme horký vývar, nejlépe drůbeží. Vaříme pár minut, pak přidáme přiměřené množství zakysané smetany. A je hotovo.
Při vaření cibulačky přilejeme vývar (jakýkoliv). Tolik, podle toho, kolik polévky chceme mít. Přidáme malé kostičky brambor. Do vývaru přidáme na plátky nakrájený česnek. Cibulačku můžeme taktéž vylepšit smetanou. Zakysanou nebo i šlehačkou. Polévku rozmixujeme ponorným mixérem. Na závěr v ní roztopíme na jemno nastrouhaný tvrdý sýr. Polévku podáváme s osmaženými krutony z tmavého chleba.
U bramboračky přidáme k cibuli na kousky nakrájenou mrkev a kousky celeru. I tyto dva druhy zeleniny krátce smažíme. Pak přidáme houby a po chvilce zase zalejeme vývarem. Okořeníme majoránkou a kmínem a vsypeme přiměřené množství bramborových kostiček. Vaříme až jsou všechny ingredience měkké. Přidáme fazole z konzervy, plátky česneku, trochu smetany (jakékoliv). Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě.
U vaření buďte kreativní. Nelpěte na přesném dodržování receptů. Vytvořte si své speciality. Vidíte, že právě ty vaše varianty se stanou nejvíce oblíbenými jídly vašich blízkých.