Můžete být digitální nomád?

Na začátku digitálního nomádění stáli odborníci ze světa IT, webdesignéři a internetoví podnikatelé. Dnes je tomu ovšem úplně jinak. Nyní máte nespočet možností a oborů, díky kterým si můžete užívat tohoto volného života. Není nic lepšího, než si naplánovat svou práci jen a pouze podle sebe, navrhnout si vlastní time management a pracovat jen na zakázkách, které chcete. Jako digitální nomád můžete pracovat jako živnostník, ale také jako běžný zaměstnanec.
 relax u jezera
Jak si zajistit nejjednodušší přechod do digitálního světa? Pokud již podnikáte nebo pracujete na volné noze, tak to pro vás nebude složité. Možná již digitálním nomádem prakticky jste. Pokud nemáte klasickou kancelář a pracovní dobu od devíti do pěti, tak tomu rozhodně nejste daleko.
 
Práce, které se můžete věnovat
Pracujete-li v jakémkoli online oboru již teď, tak máte vyhráno. Pokud ne a rádi byste jako digitální nomádi pracovali, zamyslete se nad svými dovednostmi a schopnostmi. Existuje spousta pracovních pozic, které můžete dělat a zároveň cestovat nebo při práci ani nevylézt z postele. A jaké to tedy jsou?

  • Programování či vývoj aplikací
  • Grafika a design
  • Jakákoli práce spojená s webovými stránkami
  • Marketing a public relations
  • Správa sociálních sítí
  • Copywriting, překlady, psaní recenzí apod.
  • Průzkumy trhu a podobné
  • Zákaznická podpora

dobrodružství v horách 
Čím dál více zaměstnavatelů umožňuje svým zaměstnancům práci z domova či přímo práci na dálku. Díky tomu můžete i v běžném zaměstnání můžete odcestovat na několik týdnů či dokonce měsíců. Záleží pouze na povaze vašeho zaměstnání a samozřejmě na vašem zaměstnavateli. Pokud vám to neumožní, anebo to jednoduše není možné, tak neváhejte a pusťte se na volnou nohu.
 
Připravte se na všechno
Dřív, než opustíte stávající zaměstnání, tak si zajděte na několik kurzů, vzdělávejte se a zjistěte si všechno, co budete pro práci digitálního nomáda potřebovat. Pomoci vám k tomu může například kniha Na volné noze od Roberta Vlacha, která je v češtině první svého druhu. Ideální pro vás také bude, když si najdete alespoň několik klientů ještě předtím, než se do toho pustíte na plný úvazek.

Nezařazené