Jak zlepšit svou finanční stituaci

Jak jste na tom s penězi vy? Žijete od výplaty k výplatě nebo si každý měsíc poctivě ukládáte něco stranou? Možností, jak se dobře starat o své peníze je spoustu. Každý volí trošku jinou cestu a každý máme také jiné cíle. Máme pro vás pár typů, které vám ale mohou pomoci vaši finanční situaci zlepšit.

bankovky

První krok, který by měl určitě každý z nás udělat, je stanovit si svůj finanční cíl. Tím cílem může být prakticky cokoliv, například splacení hypotéky nebo našetření určité částky na důchod. Někdo si bude chtít našetřit na nové auto, někdo na dovolenou v Americe. Řekněte si (a ideálně i napište) právě svůj cíl a svoje přání. Když tohle máte hezky na papíře před sebou, bude jednodušší naplánovat, jak se ke svému cíli dostanete.

Další důležitý krok je sledovat své příjmy a výdaje. Mnoho lidí ani neví, za co vlastně svoje peníze utrácí. Možná budete překvapeni, kolik dáte například za jídlo nebo za benzín. Zkuste si alespoň po dobu jednoho měsíce psát všechny své příjmy a výdaje. Na konci měsíce si potom můžete zanalyzovat, kolik vás jednotlivé věci stály a na čem můžete příště ušetřit.

grafy investování

Poslední důležitý krok jsou investice. Možná se bojíte, že tohle není pro vás, že nemáte ekonomické vzdělání a nemůžete to zvládnout…. Pravda je ovšem taková, že investovat může každý. Je důležité tady zmínit, že každá investice s sebou nese riziko. Pokud vám někdo tvrdí, že jeho investice je bez rizika, tak od toho dejte ruce pryč, protože se nejspíš jedná o podvod. Některé investice jsou samozřejmě bezpečnější, jiné zase méně. Je potřeba si všechno předem zjistit a nastudovat. Určitě neinvestujte jen do jednoho investičního produktu, ale své volné prostředky rozložte mezí více investic. Tím riziko alespoň trochu zmírníte a pokud se stane, že jeden produkt půjde rapidně dolů, tak moc vám to neublíží.