Chyby, kterých se při výchově dopustí téměř každý rodič

Nikdo neříká, že být rodičem je snadné. Mnohdy máme dny, kdy nedokážeme své dítě správně uhlídat, nebo mu zalžeme, ačkoli víme, že to není správné, ale to tak prostě jednodušší. Nebo si myslíme, že čím víc, tím líp. Chcete vědět, kterých chyb se jako rodiče dopouštíme nejčastěji a naše děti z toho potom těží jako z nevýhody, nebo si naopak kopeme vlastní hrob?

–          Nekonečně mnoho možností
Dokonce ani dospělí lidé nevědí, co od života chtějí. A tak chtějí dětem dopřát oc nejvíce možností, nejlépe v několika různých oborech. Jenže když má dítě denně nějaké koníčky nebo dokonce dva, bude velice jednoduše nezvladatelné a může upadnout do deprese. Nemůžete na dítě naložit školní docházku, dvacet koníčků, a ještě víkendové výlety na chatu, kde se víc pracuje, než odpočívá. Dítě není na takový systém stavěné a velice snadno ho tento přístup může demotivovat. Všeho moc škodí.

–          Pochválit, ale nepřechválit
Mnohdy děti něco dělají jenom proto, že ví, že pak budou pochváleny. Jenže až vyrostou, nikdo je nebude chválit za každou drobnost. Proto byste to s chválou neměli přehánět.

–          Žádný prostor
Dítě je tak zavaleno kroužky, aktivitami a učením, že nemá žádný volný čas. To vede k tomu, že dítě začne lhát a může se stát, že s ním budete mít mnoho potíží při výchově v pozdějším věku. Čím méně času samo na sebe dítě má, tím více se vzpouzí.

–          Příliš velké nároky
Jistě, vždycky je co zlepšit. Kritika je potřebná, aby se dítě zlepšilo, posouvalo dále, ale nesmíte to přehnat. Nezapomeňte je pochválit, když udělají pokrok, a nezapomeňte jim dát možnost klidu, pokud chtějí zvolnit.

–          Výhrůžky
Pes, který štěká, nekouše. Pokud budete příliš vyhrožovat, dítě si z toho nebude dělat vůbec nic, časem to prostě akceptuje jako výzvu. Vás to bude stát nervy a potomek z vás bude mít jenom legraci. Pokud ale dítě není tolik psychicky odolné, vyvoláte v něm pocit, že ho nenávidíte a že všechno, co dělá, je špatně.

Nezařazené