Bojíte se řídit auto?

Hned na úvod vás mohu uklidnit. Ve svém strachu určitě nejste sami. Mnoho lidí se bojí řídit auto a mnoho lidí po absolvování autoškoly už do žádného auta za volant ani nesednou. Zřejmě si teď myslíte, že to je sice pěkné, nicméně to neřeší váš problém.

starý volant
Tipy jak překonat strach z řízení

  • Asi vás nepřekvapí, že způsob jak se zbavit strachu je především v opakovaném praktickém cvičení jízdy. Zkrátka a dobře, jezděte, jak jen to půjde. Začněte řídit auto nejprve na krátké vzdálenosti, vybírejte trasy, které nejsou pro řidiče obtížné. Při jízdě si zkoušejte všechny manévry, jako například parkování, couvání, rozjíždění do kopce a podobně. Až získáte zručnost v těchto základních úkonech, získáte i na sebedůvěře. A hlavně nebudete muset přemýšlet kdy, jak a co udělat v dané dopravní situaci.
  • Pokud jste v takové fázi strachu, že si sami v žádném případě za volant nesednete, můžete zkusit požádat někoho z vašich blízkých, zda by vás při vašich prvních najetých kilometrech nedoprovázel a případně dohlížel na váš styl řízení. Ještě lepší variantou je však zakoupit si pár kondičních jízd přímo v autoškole. A to především proto, že vás bude kontrolovat opravdový profesionál, který nikdy neztratí nervy a pokud bude potřeba, vysvětlí vám nejasnosti klidně pětkrát.

udržovaná silnice

  • Představujte si, jak bezva to je, když řídíte auto zcela beze strachu. Všechny praktické úkony máte zvládnuté a už pouze užíváte bezstarostnou jízdu. Představujte si, jak skvělé je, když se na jakékoliv místo dopravíte pohodlně autem. Nemusíte čekat na autobus nebo vlak, nemusíte nikoho obtěžovat, zda by vás tam a tam nedovezl. Jste prostě svým pánem.
  • Další možností jak zmírnit strach z řízení je, pořídit si auto, které řadu úkonů udělají za vás. Připadá vám obtížné řadit? Pořiďte si auto s automatickou převodovkou. Dělá vám potíže parkování? Existují auta, která zaparkují za vás.

Překonat strach z řízení auta může být běh na dlouhou trať. Přesto svůj boj nevzdávejte. Určitě se vám jednoho dne podaří posadit se za volat a těšit se z jízdy.

Nezařazené