Výhody a nevýhody práce na volné noze

Vždy jste snil o tom, že budete živnostníkem? Lákají Vás neomezené možnosti a sladká vůně svobody? Pak ale stojíte před finálním rozhodnutím a v tu chvíli začnete váhat. Přece jen živnostenský list sebou nese spoustu zodpovědnosti. Když nebudete dělat věci správně, můžete přijít doslova o všechno. Jak se tedy rozhodnout?
Před důležitými životními kroky je dobré udělat si seznam pro a proti. Jaké jsou tedy klady a zápory živnostenského podnikání?
žena s šálkem v rukou
PRO
Ø  jste svým vlastním pánem
Nemusíte se zodpovídat nikomu a ničemu. Podnikáte, s čím chcete, a jak chcete bez toho, aby Vám otravný šéf neustále dýchal na krk.
 
Ø  flexibilní pracovní doba
V živnostenském podnikání neexistuje nic, jako práce od do. Je-li Vám to milé, můžete pracovat klidně od půlnoci do čtyř do rána. S flexibilní pracovní dobou se můžete více soustředit na sebe, rodinu a známé.
 
Ø  pracujete odkudkoliv
Nelíbí se Vám titěrná kancelář bez okem, kde se téměř nedá ani nadechnout? Žádný problém. Pokud je to možné, pracujte si třeba z hotelového lehátka s notebookem na klíně, bosýma nohama zabořenýma v písku a kokosovým drinkem na dosah ruky.
PROTI
Ø  spousta zodpovědnosti
V živnostenském podnikání Vám nikdo nebude diktovat, co nebo jak máte udělat. Bohužel, na všechno musíte přijít sami. Pokud pracujete bez společníků a jste v daném oboru naprostým nováček, může to pro Vás být spousta stresu. I v opačném případě to ovšem znamená spoustu zodpovědnosti, se kterou si jako šéf musíte poradit.
 muž píšící poznámky
Ø  vysoké riziko
Pracovat sám na sebe znamená, že nemáte žádné záruky. Žádná jistota teplého kanclíku s dvacetiminutovou pauzou na oběd. Nikde není psáno, že za odvedenou práci dostanete každý patnáctý den v měsíci na účet určitou sumu peněz. Pokud nemáte zakázky nebo svou práci z nějakého důvodu děláte špatně, může to ohrozit finanční jistotu nejen Vaši, ale i partnera a dětí. Riziko je tím vyšší, jestli jste si na rozjezd firmy vzali úvěr. Pozor na to!
 
Ø  vše závisí na výkonnosti
Jste živnostník, tudíž pro Vás nic takového jako budík neexistuje. Ale je to skutečně to nejlepší? Pokud sám sebe nedotlačíte k práci a nevytvoříte si jakýsi pomyslný harmonogram pracovního dne, může se také stát, že v podnikání neuspějete. Říkáte si, však ono mi to nikam neuteče. Nebo, dodělám to až po tom večírku. V tom případě ale musíte počítat s tím, že Vaše lenost bude mít nepříjemné následky.
Zda jste nebo nejste materiál na živnostníka, musíte rozhodnout Vy sám. Ptejte se, jsem raději, když mohu pracovat po svém nebo potřebuji někoho, kdo mi práci zadá a stanoví termín odevzdání? Jsem radši, když mi dny plynou v organizovaném sledu nebo se děsím stereotypu víc, než čehokoliv jiného?
Pokud si budete pokládat správné otázky a budete k sobě naprosto upřímní, řešení se před Vámi otevře jakoby nic a Vy budete přesně vědět, co dělat.