Seznamte se s bosobotama

Co jsou to vlastně bosoboty? Jedná se o boty s velice tenkou podrážkou, takže chodidlo přijde do styku s terénem, čímž dochází k masáži reflexních bodů. Můžete je také najít pod názvem barefooty nebo živé boty. Výhodou je, že chodidlu umožňují přirozený pohyb, ale zároveň ho chrání před možným zraněním. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou velmi ohebné.
duhové tenisky.jpg

Na trhu je k dostání mnoho druhů těchto bot, od sportovních tenisek a botasek klasických černých, ale i výrazných barev, přes elegantnější boty typu balerín či espadrilek, sandálů nebo takzvaných žabek, takže si vybere úplně každý. Pro děti je trh s tímto typem obuvi také připraven a to už od velikosti 6 měsíců do velikosti 36. Dámy se zálibou ve vysokých podpatcích si zde ale samozřejmě na své nepřijdou.
sedmikrásky a dětské nohy.jpg

Pokud nejste vůbec zvyklí chodit naboso, budete si to zpočátku muset vyzkoušet. Naučit se chodit bosky bude nejdéle trvat právě ženám, které jsou zvyklé na vysoké podpatky. Tělo se musí přizpůsobit. Nejdříve se začne protahovat lýtko, což může bolet. A také chodidlo, znamená to, že svaly začínají pracovat. Tělo se dostává do správné rovnováhy. Musí se také upravit styl chůze, který máme vypracovaný během let chození v obuvi. Přes patu to tedy nepůjde, jelikož by se brzy chůze naboso změnila spíše v utrpení. Je tedy potřeba se správně odrážet celým chodidlem. V každém případě se vyplatí naslouchat svému tělu. Samo vám napoví, co je pro něj dobré.

Chůze bosky má také své úskalí v podobě různých úrazů, skopnutých palců, šlápnutí na vosu nebo na nějaký ostrý předmět. V tomto ohledu by mohla pomoci vědomější chůze. V zimě nám může být zima a také si musíme dát z důvodu uklouznutí pozor na chůzi po mokrém listí či kamenech.
pomalované prsty.jpg

Samozřejmě jako vše, tak i chůze naboso nebo v bosobotách má ve svých řadách své zaryté příznivce i odpůrce. Tady už záleží na preferencích a tendencích každého z nás. Osobně si myslím, že to nejpřirozenější je často i nejzdravější. Pokud máte ale nějaké specifické potřeby či potíže, je určitě vhodné to v první řadě probrat se svým fyzioterapeutem.