Známe význam slova pergola?

Pergola se skládá z řady pravoúhlých nebo zakřivených prvků spojených horizontálně a pokrytých pnoucími rostlinami, čímž se vytváří polokrytý prostor. Je to nejsnadnější způsob, jak vytvořit v malé nevýrazné zahradě nebo rovinném prostoru tajemná zákoutí vytvářející pocit soukromí.

pergola

Jak na stavbu
Pergolu lze rovněž postavit z vertikálních podpor a horizontálních paprsků napojených na dům, vytvářejících působivou architektonickou spojnici mezi budovou a zahradou. Může tak vzniknout další, velice atraktivní „venkovní místnost“.

Pergolou můžete zakrýt nevzhledná místa, vytvořit přitažlivý vstup do bylinné zahrady nebo ji můžete použít ke zvýraznění cesty. Při stavbě pergoly je obtížné najít rovnováhu mezi nefalšovaným venkovským kouzlem a romantickou vyumělkovaností.

Popínavé rostliny
Jednoduché struktury z kovových oblouků nebo pravoúhlé rámy z dřevěných hranolů a vodorovných fošen jsou obvykle nejpůsobivější. U každé podpěry zasaďte popínavou rostlinu. Jestliže pěstujete popínavé růže, snažte se, aby žádné ostnité výhonky nepřečnívaly na průchozí cestičku. Pro vedení rostlin vzhůru po tyčce upevněte na vrcholku a u její základny šroub s okem či smyčkou a veďte mezi nimi ve spirále plastový drát. Jak větvičky rostliny porostou, zasunujte je pod drát.  Dvojitý oblouk je efektním vstupem. K vytvoření dvojitého oblouku umístěte čtyři silné tyčky v požadovaných vzdálenostech a na ně navažte ohebné větve, jako je třeba líska zelená. Aby byla pergola stabilnější, přidejte horizontální distanční vzpěry.

            Pro oblouky na křížení dvou cestiček vypusťte postranní distanční vzpěry a přidejte další dva oblouky v pravém úhlu k prvnímu páru.

zahradní pergola

Dřevěné konstrukce
            Zhotovené z tvrdého dřeva vydrží o mnoho let déle než z měkkého dřeva, jsou ovšem daleko dražší. Každé dřevo ošetřete takovým konzervačním prostředkem, který rostlinám neuškodí. Pro čtvercové hranolky zvažte zakoupení kovového nástavce s prodlouženým špičatým bodcem, který zatlučete do země. Ten pak drží hranolek těsně nad úrovní země a prodlužuje jeho životnost tím, že není ve styku s vlhkou půdou.

Nezařazené