Ženy coby úspěšné spisovatelky

V odkazu Boženy Němcové pokračují další generace žen, které se věnují psaní románů. Knihy současných českých spisovatelek jsou nejen čtivé, ale získávají i skutečně dobré recenze v zahraničí.  Některé už byly přeloženy do cizích jazyků. Na současném knižním trhu jsou stálicemi už řádku let ženy, které do svých knih nezapomněly vložit humor. Který je tak potřebný v každé době. Ivanka Devátá, Halina Pawlowská či Iva Huttnerová. To jsou ženy, které nás svými knihami obohacují už nejméně třicet let. A pořád si nacházejí nové čtenáře.

Dobrá kniha

Mezi nejčtenější autorky patří v současné době těchto deset žen. Každá píše svým vlastním, ojedinělým stylem. Ale všechny svými knihami popisují svědectví dnešní doby. Svoji první Magnezii Literu obdržela Marie Doležalová. Ta inspirativní blogové zápisky shrnula do knihy Kafe a cigárko. A úsměvnou formou se ji podařilo vzít své čtenáře za divadelní oponu či filmovou kameru. Další Magnezii Literu, v kategorii próza, byla udělena Anně Bolavé. Za román Do tmy. V něm se dotýká niterných pocitů každého z nás. A určitě stojí za přečtení. S obdobným tématem obohatila knižní trh Barbora Šťastná s knihou Jak jsem sebrala odvahu. Díky svým upřímným a vtipným zápiskům ukazuje čtenářům, že i nedokonalost je docela normální. Psychologicky náročnější je kniha Petry Dvořákové – Sítě. Hrdinky jejího románu procházejí sice náročnými situacemi. Ale vždycky se snaží najít cestu ven.

Knihy

Herečka Aňa Geislerová napsala zábavnou deníkovou formou knihu P.S., s nádhernými ilustracemi její sestry Lely Geislerové. Alžbětě Bublanové vyšla kniha s názvem V Tichu. Ve které popisuje pocity patnáctileté dívky, která si hledá svoje místo na slunci. Bestsellerem se stal čtivý román Kateřiny Dubské – Dcery. Popisuje v něm čtyři generace vlastní rodiny na pozadí dějin. Pátým románem, kdy většině z nich bylo uděleno ocenění Kniha roku, vychází Aleně Mornštajnové – Listopád. Na osudu dvou žen v ní vypraví vlastní verzi českých dějin poslední doby. Markéta Lukášková je autorkou knihy Losos v Kaluži. Hlavní hrdinkou je Bára, kterou vychovává babička. A co se stane po její smrti se dočtete v jejím nejnovějším v románu. Desátou autorkou, která patří v současné době mezi nejčtenější, je královna české detektivky Michaela Klevisová. Se svou sedmou knihou – Kroky vraha. Série jejich románů by se měla v nejbližší době dočkat televizního zpracování.