Za památkami

Nevíte co podniknout s Vašimi ratolestmi o víkendu? Potřebujete pročistit hlavu, protáhnout ztuhlé tělo ze školních lavic nebo kanceláře? Naplánujte si výlet. Naše republika se může pyšnit nepřeberným množstvím krásných míst, památek, hradů a zámků. Některé jsou zachovalé a udržované, takže můžete obdivovat i interiéry a pečlivě naslouchat poutavému výkladu průvodce. Ty méně zachovalé zase dýchají autentičností své doby a některé mají bonus v podobě historky nebo tajemství, které je s tímto místem spojené.hrad
Králem hradů je oprávněně nazýván Bezděz. Je to hrad na rozmezí středočeského a libereckého kraje kousek od Doks. Kopce, na kterých stojí, vznikly dávnou sopečnou činností. K jejich vzniku se váže historka o čertu a mlynáři, která se dětem bude určitě líbit. Soupeřili, kdo z nich umele větší hromadu mouky. Od té doby se menšímu kopci říká „Čertův“. Je zde čedičový lom (pozůstatek sopečné činnosti) a z jeho vrcholu je krásný výhled do okolí. Vašemu pohledu neunikne rozlehlé Máchovo jezero, Břehyňský rybník nebo nedaleký hrad Houska, opředený mnoha tajemnými příběhy.
Na tom větším se tyčí majestátní hrad s dvěma věžemi. V jedné z nich byl na Bezdězu v roce 1279 vězněn král Václav II. Pokud jí navštívíte a dopřejete svým nohám několik desítek dřevěných točitých schodů, odměnou Vám bude pohled na celý Máchův kraj.Součástí hradu je kaple, ve které je údajně silná pozitivní energie. To vše ovšem není za darmo, musíte zdolat pořádný kopec a cestičku (Křížová cesta) lemovanou patnáctikapličkami. V cíli však zjistíte, že ta námaha za to stála. Cestou dolů si Vy i Vaše dítka můžete dopřát lahodnou zmrzlinu nebo něco dobrého na zub.hradní kaple
S příběhy kolem Bezdězu by se dalo pokračovat. Třeba tajemná chodba z nedaleké Bělé pod Bezdězem. Nikdy se její existence nepotvrdila, ale již Bedřich Smetana se jí nechal inspirovat při skládání opery Tajemství.
Nezbývá než nazout boty, vzít mapu, zabalit svačinu, přesvědčit pár lenochů k pohybu a vyrazit na Bezděz, či jiné krásné místo v Čechách. Obohatíte tím nejen těla, ale dětem rozšíříte obzory a přehled o naší historii.