Proč milujeme písek (nejen) v pískových filtracích

Ten zázračný písek

Proč milujeme písek? Na tuto otázku není jednoznačná a jednoduchá odpověď, neboť se tu promítá více vlivů a vlastností, a my bychom si mohli nastínit alespoň některé z nich.

Hebkost a měkkost – projít se po mořské písečné pláži je lákavé samo o sobě, a máte-li tu možnost, zřejmě neodoláte. Měkkoučký povrch drobných písečných zrnek je balzámem pro receptory na chodidlech a pobyt u moře nebo na zatopené pískovně např. na Třeboňsku je úžasným zážitkem. Někteří lidé se rádi po písku povalují, zahrabávají a nechávají se zahřívat slunečními paprsky. Je to perfektní antistresová pomůcka, což je zvláště vhodné v dnešní napjaté době.

zábrana před bazénem

Přitažlivá teplá barva – víte, proč jsou pro mnohé z nás přitažlivé výrobky z přírodního dřeva a obklady z pískovce? Protože oba materiály převažují v teplých barvách krémové, okrové, žluté, hnědé a oranžové. Pocit tepla navozuje i pocit sounáležitosti a je mnohem přitažlivější, než chladné předměty a objekty v kombinaci kovu, plastu a skla. Teplá barva písku je také důvodem, proč ji milují děti, které si rády hrají na pískovišti.

písečné duny

Perfektní filtrační schopnosti – akvaristika je překrásný koníček, když pochopíte alespoň základní zákonitosti fungování přirozeného (uzavřeného) biotopu. Součástí tohoto procesu je i filtrování vody ve smyslu hrubých nečistot a zároveň pohlcování nežádoucích odpadních látek. Akvarijních filtrů existuje celá řada a mezi nimi mají své důležité místo i pískové filtrace chlorito.cz. Hodnotné zastoupení pískových filtrací je i u nádrží na vodu, které slouží pro rekreaci – zahradní bazény, vířivky, plavecké bazény a aquaparky. Úspěch bazénové filtrace zajišťuje písečné médium – upravené do velikosti zrn mezi 0,6 a 1,2 mm, mezi nimiž se zachycují i velmi drobné nečistoty, a spolu s bazénovým vysavačem a vločkovačem tvoří pomyslnou páteř úpravy vody vhodné ke koupání.