Je šampaňské a „šampaňské“

Jestliže je vám osmnáct a více let, vstupte na webovou stránku šumivých vín a vybírejte dle svých chuťových pohárků, protože bublinky si už v našich životech své místo našly.

Češi zpravidla omylem říkají šampaňskému vše, co má bublinky. Dovolte, abychom vás uvedli na správnou cestu. Termín „šampaňské“ je výhradní značkou, která je velice dobře chráněna nejpřísnějšími zákony, a proto se může tento název používat jen a pouze pro bublinky, které vznikají ve vinařské oblasti Champagne-Argenne. Jedná se o chráněné místo původu.

šampaňské setkání

Pravé šampaňské pochází výlučně z Francie. Území, na kterém se pěstují hrozny vinné révy pro následné zpracování šampíčka se rozkládají na rozsáhlých oblastech severovýchodní Francie. Zvláštností těchto oblastí je fakt, že je země velmi křídová a místní obyvatelé této vlastnosti půdy využívají zvláště při skladování vín, která pak dlouhodobě, v klidu a chladu zrají. Ještě si připomeňme, že slůvko „champ“ znamená z francouzštiny pole, takže naše milé šampaňské má své kořeny v půdě, potažmo poli.

Ještě jste pravé šampíčko neochutnali, a přitom vás čeká zvláštní rodinná oslava? Pak všechny přítomné překvapte a nadělte jim skvostné pití, které si vaše rodinné setkání jistě zaslouží.

Což takhle okusit Hommage de Devaux Champagne Brut Augusta se svěží vůní citronů a zelených jablek? Je dokonce i obohacené o příjemnou notu žlutých švestiček a sladkých meruněk.

meruňky

Pokud ho nalijete do štíhlých sklenic, vězte, že si i dlouho udrží pěnu a jemné praskání bublinek vás uchvátí. Toto komplexní šampaňské AOC je pojmenované po manželce Françoise Auguste Devauxa, a to Marii Auguste Herbinové, která po jeho smrti zodpovědně a energicky převzala rodinný podnik v Lons-le-Saunier v rodinném domě Rochette, ke kterému náležely i rozsáhlé rodinné sklepy v domě i v jeho okolí. Zachovala tak tradici výroby šampaňského, která se už nesla spousty let. Dnes je tato společnost respektovanou a známou pod značkou Veuve A. Devaux.