Jak se lépe učit cizí jazyk

Každý týden absolvujete hodinu jazykového kurzu, ale nevidíte velké zlepšení? Bohužel žádný učený z nebe nespadl. A hodina týdně nestačí k tomu, abyste udělali velký pokrok v cizím jazyce. Docházet na hodiny s lektorem je určitě dobrý základ, ale chce to i další přípravu a nemusí vás to stát velké úsilí.
učebnice jazyků
Pravidelnost
Klíčem k úspěchu je však pravidelnost. Promítněte si v hlavě váš den a řekněte si, kdy máte chvilku, kterou byste mohli věnovat učení. Je to čas, kdy jedete do práce autobusem nebo když vyzvedáváte děti ze školy? Může to být klidně jen 10 minut denně.
Forma učení a vhodná jazyková úroveň
Je důležité, abyste našli formu učení, která vás bude bavit a to dlouhodobě. Nelekejte se. Nejde o to, abyste si každý den zapamatovali například 5 slovíček nebo každý den 10 minut studovali gramatiku. Způsobů, jak se dnes učit cizí jazyk zábavně a zdarma je nepřeberné množství.
Určitě vás napadne sledovat filmy s titulky v původním jazyce nebo se rovnou dívat na originální znění. Na to ale musíte mít odpovídající znalost, aby vás zbytečně neodradilo mnoho neznámých slov a frází. Vhodnou variantou jsou filmy určené přímo ke studiu jazyka, které jsou rozděleny podle úrovní od začátečníků po pokročilé. Dále můžete využít nespočet aplikací na telefonu. Stačí si vybrat, jestli chcete zapracovat na poslechu, čtení nebo gramatice. Na internetu můžete také najít zjednodušené novinové články. Opět rozdělené podle úrovně znalostí čtenáře. Pokud se raději začtete do příběhu, zkuste v knihkupectví zajít do oddělení Cizojazyčné literatury. Vybrat si můžete z knih, které jsou zjednodušeně napsané nebo jsou ve zrcadlovém vydaní. V tomto případě na jedné straně najdete text v cizím jazyce a na druhé je jeho překlad. Nemusíte tak vyhledávat slova, kterým nerozumíte. Nevýhodou může být to, že snadno sklouznete ke čtení pouze překladu. Zábavný způsob učení je také poslech nejrůznějších podcastů. Můžete si vybrat, jestli věnujete čas cizojazyčným rozhovorům nebo přímo uceleným kurzům. I ty najdete zdarma.
Anglický jazyk
Různorodost
Aktivity a formy učení často střídejte, aby vás učení bavilo. Trénujte poslech, čtení, psaní i mluvení tak, abyste měli co nejkomplexnější znalosti daného jazyka.