Na výběru obuvi stojí a padá úspěch outdoorového životního stylu

Rozhodli jste se svůj život tak trochu pozměnit a posunout jej blíž k sobě samému, a tím pádem také k okolní přírodě? Gratulovat vám k tomuto rozhodnutí není třeba, sami jistě dobře víte, jaká pozitiva to přináší, a mnoho nadšenců, kteří propadnou „outdooru“, svá rozhodnutí v budoucnu nemění.

Pokud jste v této oblasti začátečníci, a teprve zvažujete, jaké vybavení si pořídit, a kam následně vyrazit do terénu, rádi bychom vám poradili na základě vlastních zkušeností některé momenty, s nimiž byste pak měli další postup snazší:

pár trekových bot

Trekové boty – ať už se chystáte na jednodenní výlety nebo vícedenní putování, ať už kombinujete turistiku s cykloturistikou, plaváním, horolezectvím či vodáctvím, na prvním místě bude vždy obuv. Třeba se vám to nebude zdát a budete tvrdit, že přece velmi důležitý je i spacák nebo stan a batoh, což je samozřejmě pravda, ovšem pohyb v přírodě obstarávají naše nohy a chodidla, a jestliže ta budou uzavřena v diskomfortní zóně, nebude celé vaše snažení mít šanci na úspěch.
Nejprve si musíte pořídit velmi spolehlivé, kvalitní boty, a teprve pak všechno ostatní. Jinými slovy, na outdoorové obuvi nešetřete, ušetřit můžete třeba na bavlněných trikách či krátkých kalhotách, ale pro obuv obětujte své úspory bez zbytečných diskusí.

horolezec

Při výběru trekových bot buďte velmi pečliví a věnujte tomuto procesu maximum času. Vůbec nevadí, pokud si vyhradíte celý den na zkoušení desítek modelů, vyzkoušejte jich dostatečný počet a vytvořte si více kandidátů, které posunete do užšího výběru.

Boty vám musí nejen dobře padnout, ale musí mít nepromokavou membránu, musí mít spolehlivou a neklouzavou podrážku, musí být pevné, ale zároveň pružné a pohodlné při chůzi do kopce, ale také z kopce – chození z kopce po nakloněné rovině věnujte obzvlášť pozornost. A pokud v této oblasti tápete, nechte si poradit od někoho znalého a zkušeného, nejen od prodejce, který chce za každou cenu na vás vydělat.